Osteointegracja - czyli najważniejszy proces podczas leczenia implantologicznego
Dlaczego osteointegracja jest tak ważna? Co to jest? Odpowiada ona za pozostanie implantu w kości. Osteointegracja to cykl łączenia się implantu zębowego z kością wyrostka zębodołowego. Jest to proces trwały, więc jeśli przebiegnie pomyślnie, możemy cieszyć się stabilnym implantem. Implantologia i osteointegracja to nasza pasja i główna specjalizacja potwierdzona ponad 25 letnim doświadczeniem w Polsce i na świecie, oraz wieloma certyfikatami - nie wykonujemy tych zabiegów okazjonalnie. Z przyjemnością udzielimy konsultacji i odpowiemy na nawet najbardziej szczegółowe pytania. Zapraszamy do kontaktu.
Osteointegracja implantu
Aby proces połączenia implantu z kością przebiegł sprawnie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- ilość i jakość kości,
- wprowadzenie implantu przez doświadczonego lekarza, dlatego tak ważny jest dobry implantolog,
- materiał z którego wykonany jest implant (w naszej ofercie posiadamy jedynie implanty objęte certyfikatem Clean Implant Foundation),
- korona protetyczna, która powinna zapewniać dobrą funkcjonalność i estetykę.
Podczas konsultacji implantologicznej, oceniana jest kość wyrostka oraz jakość dziąsła. Specjalista analizuje możliwości wprowadzenia implantu i wykonywane jest zdjęcie RTG. Dzięki konsultacji można przewidzieć niektóre procesy, co pozytywnie wpłynie na proces osteointegracji.
Proces osteointegracji trwa zwykle od 4 do 6 miesięcy.
Rodzaje stabilizacji
Wyróżniamy 3 rodzaje stabilizacji implantu w kości:
- stabilizacja pierwotna, inaczej mechaniczna - funkcjonuje dzięki gwintowi implantu i trwa przez 6-8 tygodni, jest osiągana na zasadzie mechanicznej ( dzięki gwintowanej powierzchni implantu) podczas wprowadzania / wkręcania implantu w kość. Stabilizacja ta zależy w dużej mierze od kształtu implantu, jego gwintu a także od gęstości i twardości kości w miejscu wprowadzania implantu. Stabilizacja pierwotna zaczyna zanikać ok. 6-8 tygodnia od implantacji.
- stabilizacja wtórna - pojawia się zaraz po pierwotnej, proces przebiega dzięki biologicznej osteointegracji. Trwa około 4 miesiące, jest osiągana dzięki zrastaniu się kości ( osteointegracji) z powierzchnią implantu. powierzchnia ta jest odpowiednio przygotowana przez producenta implantu. Stabilizacja wtórna zależy od jakości powierzchni implantu w wymiarze mikroskopowym ( jego porowatości, pokrycia substancjami przyspieszającymi integrację) a także od metabolizmu kości, w którą wprowadzony został implant. Odpowiedź/gotowość biologiczna miejsca implantowanego może mieć wpływ na jakość i/lub szybkość osteointegracji. Większość implantów osiąga stabilizację wtórną po 3-4 miesiącach od implantacji.
- stabilizacja ostateczna - działa podczas użytkowania implantu wzmacniając tym samym osteointegrację. Jest uzyskiwana po pewnym czasie od osadzenia korony lub mostu na implancie. Jest to związane z przebudową ( umacnianiem) struktury kości na skutek działania sił żucia na implant z koroną ( zgodnie z tzw. prawem Wolffa). Dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach w pełni funkcjonalny ( czyli biorący udział w żuciu) implant uzyskuje stabilizację ostateczną.
Osteointegracja implantu - ile trwa? Jeden dzień czy kilka miesięcy?
Implantacja jednego dnia polega na wkręceniu implantu zaraz po usunięciu zęba. W miejsce ekstrakcji wkręca się implant, na nim mocuje łącznik i na końcu cementuje się koronę tymczasową. Wszystko przebiega podczas jednej wizyty. Nazywamy to implantacją.
Po wszczepieniu implantu zębowego, nie ma czasu na gojenie się kości, a więc początkowa stabilizacja implantu polega jedynie na zakotwiczeniu mechanicznym w kości za pomocą gwintu. Osteointegracja przebiega, gdy cała procedura implantacji jest już wykonana, i trwa od 4 do 6 miesięcy. Proces łączenia się implantu z kością jest więc utrudniony, w tym przypadku zalecana jest duża ostrożność w dbaniu o miejsce zabiegowe, aby osteointegracja przebiegła pomyślnie.
Podsumowując, implantacja to jednorazowy zabieg, natomiast osteointegracja to proces stabilizacji, który trwa od 4 od 6 miesięcy.
Osteointegracja - opinie
Na pewno zainteresuje Cię sekcja opinie, gdzie pacjenci tacy jak Ty opowiadają o swoich doświadczeniach. Dobrym pomysłem jest usłyszeć o tym i innych zabiegach z perspektywy pacjentów, którzy ich doświadczyli.